Abdullabekov Kakharbay Nasirbekovich

(25.XII.1942) Abdullabekov K.N. born in Tashkent. In 1963 graduated from the Geological Survey Faculty of Tashkent Pedagogical Institute (now TSTU) with a degree in Geophysical methods of prospecting and exploration for mineral deposits. In 1963-1965. He worked in the Gravimetric Party Turlansky geophysical expedition Kazgeofiztrest as an engineer-operator. Since March 1965 to May 1966 He worked in the Laboratory of Physical Chemistry at IGIRNIGM as a junior researcher and was engaged in a car gamma survey on Barsakelmes square for the direct search for oil and gas, with the selection of core material on the Khodjeyly expedition for spectral analysis. He installed the newly acquired X-ray structural analysis equipment URS-50 M. Since May 1966. to December 1966 worked in the gravimetric party of the Pritashkent geophysical expedition. From December 1966 to December 1967. passed military service. In January 1968. was hired at the Institute of Seismology of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. From January 1968 to August 1968 and from October 1971 to December 1973. as junior researcher. Since September 1968 to September 1971 He studied at the postgraduate full-time with secondment to the Institute of Terrestrial Magnetism, Ionosphere and Radio Wave Propagation (Moscow). From January 1974 to December 1976 - as a senior researcher, from September 1977. to February 1989 head of the laboratory and from February 1989. to December 2009 - Director of the Institute of Seismology. PhD thesis on the topic “Study of the geomagnetic field variation associated with elastic stresses in the earth's crust seismically active areas” defended at the Institute of Earth Physics in 1972 in Moscow. Doctor's thesis on the topic “Electromagnetic phenomena associated with seismotectonic processes in the crust of Uzbekistan ”defended at the Institute of Physics of the Earth in 1988. in Moscow. In 1994. elected a member - correspondent, and in 2000. Academician of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan. His research is aimed at: clarifying the patterns of electromagnetic precursors, developing methods for predicting earthquakes, developing a geophysical model of earthquake preparation processes, estimating seismic hazard, seismic risk, reducing damage to natural disasters, preparing people for emergencies. A unique system of observation of earthquake precursors was created, He became the founder of large-scale experimental and instrumental studies of geoelectric fields, under his leadership a new technology for seismic hazard assessment and a regulatory map of the general seismic zoning of the territory of Uzbekistan was created. He created a scientific school on geoelectromagnetic research, widely recognized by the world scientific community. He pays a lot of time and attention to the training of young professionals. From 1991 to 2010 concurrently was the head, professor of the department "Hydrogeology and Geophysics" of the Faculty of Geology and Mining of TSTU. He taught the course "Physics of the Earth." Under his scientific leadership, 7 Ph.D. and 3 doctoral theses have been defended. He takes an active part in the work of various scientific communities. Over the years, he was a member of the Asian Seismological Group, Vice-Chairman of the Scientific Council of the Intergovernmental Council for Emergency Situations, Chairman of the Special Council for the Protection of Candidate and Doctoral Theses in Geophysics (1990-2009), a member of the NTS at the Emergency Situations Ministry of Uzbekistan, etc. works, including 7 monographs, 2 of which were published in China (1990) and Holland (1991) in Chinese and English, 10 copyright certificates and patents for inventions, 3 textbooks.